Installerar monsterfläkten Noctua NH-U12P


NH-U12P
Mycket geekande nu. Köpte en födelsedagspresent till mig själv: monsterfläkten NH-U12P från Noctua.

Egentligen håller jag inte på med överklockning, utan  vill ha en tyst dator, men min andra dator blev tvungen att köra på en riktig stock-cooler, så jag bestämde mig för att transplantera CPU-fläkten från min nuvarande dator till den, men då behövde jag en ny. Då tänkte jag att det är lika bra att köpa något ordentligt, instället för något skit för 300 spänn.

Installationen tog drygt två timmar, eftersom jag fick rycka hela moderkortet, rengöra CPU:n och trassla med sladdarna till fläktkontrollerna. Manualen är tydlig, och hela produkten andas kvalitet. Monteringsdelarna för AMD och Intel är tydligt separerade, så det vara bara tuta och köra.

Allt gick smärtfritt, och jag fick ihop alla sladdar inför första starten. Självklart körde jag med bägge fläktarna som följde med. Kan också nämna att lådan jag körde med var en Antec 300, och ja, fläkten passar, även med sidofläkten intallerad. Har googlat detta själv, för det är inte självklart.

Kan nämna någonting om ljudet också. Alla fläktar förutom en i den låda är just Noctua-fläktar. Att köra två P12:or till i 1000RPM bidrog inte direkt till att höja ljudnivån.

Nu i efterhand måste jag säga att det var kul att installera denna fläkt. Normalt vill jag bara få det att funka, men den här har tillräckligt många delar man ska skruva fast och greja med, att man känner att man bygger ihop något. Lego :) .

Halvvägs: moderkortet ryckt, CPU:n ren, monterkingsskenorna på plats.

MonteringsbitarnaKände mig sen tvungen att överklocka lite defensivt bara för att, och då blev det så här med Prime95 och bägge fläktarna på 1000 RPM:

CPU-temperatur medan Prime95 körEn hel del kvar att ta av alltså.

  1. No comments yet.
(will not be published)